Страници

вторник, 27 август 2013 г.

РАЗГРИМИРАНЕ (37) НА СПЕЦИАЛНАТА ТЕОРИЯ

Физико-философските изследвания до тук поставят тежка диагноза на релативните възгледи, а именно:


– Първият постулат на Специалната теория (Принципът на относителност) е уличен в пълна несъстоятелност – като заблуда на съзнанието, като изцяло умосътворено предпоставяне (предписание), явяващо се излишно, непотребно за сравняването на системите, чието противоестествено присъствие (намеса) в сравнителната процедура сее небивало до момента изопачаване на действителността. Другояче казано, Първият постулат е натрапена на реалността измислица, пораждаща смехотворно невъзможни ситуации, наречени парадокси.

Освен като Принцип на относителност, същият може да се обозначи и като Принцип на абсолютна неопределеност, неразличимост, непознаваемост. Докато обективната, доказаната истина е, че Светът е устроен на Принципа на противоположностите, който е Принцип на различие, асиметрия, определеност, познаваемост, ерго, който е източник на движещата сила на развитието.

– Вторият постулат на Специалната теория (постоянството на скоростта на светлината), за разлика от Първия, съответства на обективната действителност. Нещо повече, той представлява жизнена познавателна необходимост в качеството си на единствения всеобщ непроменлив мащаб, не зависещ от никакви условия и предпоставки. В крайна сметка, именно на тази Природна характеристика дължим резултатите от сравнителната операция при инерциалните системи – уравненията, познати като Лоренцови трансформации. Но във вида, в който е даден в Теорията, Вторият постулат ни заблуждава, че покрива всички инерциални системи. Защото, де факто, движението остава извън неговия обхват.

Директно казано, Вторият постулат е сбъркан по същество. Допуска грешка, която го превръща в идеализация, отнасяща се само за система в абсолютен покой. Именно това идеализиране му позволява да постигне абсолютна точност на сравняване, което обстоятелство застава против известното диалектическо положение, че абсолютната истина е недостижима. Респективно, застава и против физическия еквивалент на тази философия – Съотношението на неопределеност в релативната физика.

В края на краищата, Вторият постулат ще е самата истина само отнесен за затворения контур "отиване-връщане" на светлинния сигнал, която технология елиминира движението на системите.

С една дума, прогнозата за съвременния Релативизъм е лоша. Навсякъде, където човек се сети да го пипне, той се изтърбушва из основи. При това положение никаква реанимация не е в състояние да възстанови и закрепи неговото същностно съдържание. Но толкова по-добре за физиката и за науката като цяло.

Интерес представляват още десетина съществени подробности от физиката и логиката на покоя и движението, но, за съжаление, съм възпрепятстван да продължа с намеренията си в тази посока. Принуден съм да се откажа и от представянето на внушителната по обем (и съдържание) здраворазумна Космология (против съвременните релативни и квантовомеханични фантасмагории).

Просто, до момента трябваше да преодолявам само силно орязаните възможности на блоговите платформи за подходящо оформяне на статиите – ограниченията с индексирането, използването на символи, изписването на математически изрази и др. Докато сега и предоставеното блогово пространство (blog.bg) се сви дотолкова, че стана съвсем неудобно за подобен тип публикации (в предната статия се наложи да задраскам повече от страница и пак едва успях да се побера).

Така че, отгоре на всички трудности и грижи по научната издържаност на разработките, не ми се занимава с допълнителните проблеми по техническото им изпълнение, респективно, с усложненото им пренасяне на съответните страници в интернет.

Впрочем, материалите, които предоставих на вниманието на любознателната аудитория са предостатъчни за сериозни размишления и на професионалите – физици и философи. И без това те отдавна дължат десетки отговори...а са и основните фактори на научното дело. Ето защо да вземат отношение е силно препоръчително...с оглед напредването на Познанието и репутацията им на учени. Разбира се, с презумпцията, че на територията на науката са априори налични способността за самостоятелно мислене и високото ниво на компетентност. Не че съм убеден в това, но поне така би трябвало да бъде!
__________________________________________________________
Александър Николов © 2010-2013  Всички права запазени  (COPYRIGHT © 2010-2013)



http://alniko.log.bg/                     25 Юли 2013 / 16:08  |  Автор: alniko  |   | Категория: Наука

Няма коментари:

Публикуване на коментар